ICHE
ICHE

HOME  ABOUT US  CONTACT US
District 1 District 2 District 3 District 4 District 5 District 6 District 7 District 8 District 9 Treasure Valley District 22 District 23 District 24 District 25 District 26 District 27 District 28 District 28 District 29 District 30 District 30 District 31 District 32 District 32 District 33 District 34 District 35 District 10 District 11 District 12 District 13 District 14 District 15 District 16 District 17 District 18 District 19 District 20 District 21 District 22

Candidate Statements on Homeschooling

Here's What Your Candidates Said About Home Schooling 2018

Click on your district on the map, below. Then click on the names of your candidates to see how they responded to the ICHE Candidate Survey on home schooling.


The Candidate Letter can be downloaded in MS Word format here.


Select your district from the map below.

If you live outside of the Treasure Valley, please follow this link and click on the map of Idaho to see the candidates for your district.

Idaho's Treasure Valley Legislative Districts

District: 10

Dem - Evangeline Beechler REP
Rep - Jim Rice REP
Dem - Sead Muradbegovic REP
Rep - Jarom Wagoner REP
Dem - Chelsea Gaona-Lincoln REP
Rep - Greg Chaney REP

District: 11

Dem - Harold F. 'Ric' Coles Jr. REP
Dem - Edward Savala REP
Rep - Zach Brooks REP
Rep - Patti Anne Lodge REP
Rep - Josh Gibbons REP
Rep - Scott Syme REP
Dem - Brian A. Ertz REP
Rep - Kirk Adams REP
Rep - Scott R Brock REP
Rep - David L Lincoln REP
Rep - Tammy Nichols REP
Rep - Kathryn Ralstin REP

District: 12

Dem - Chelle Gluch REP
Rep - Todd Lakey REP
Dem - Pat Day Hartwell REP
Rep - Robert Anderst REP
Rep - Rick D. Youngblood REP

District: 13

Rep - Jeff C Agenbroad REP
Rep - Brent J. Crane REP
Dem - Chris Ho REP
Rep - Gary E. Collins REP
Rep - Lori Shewmaker REP

District: 14

Dem - Richard Boozel REP
Rep - Darin J. Driscoll REP
Rep - Natalie Feuerstein REP
Rep - C. Scott Grow REP
Rep - Todd Hatfield REP
Rep - Ted Hill REP
Dem - Jane M. Rohling REP
Rep - Mike Moyle REP
Rep - Gayann DeMordaunt REP

District: 15

Dem - Jim Bratnober REP
Rep - Sarah A. Clendenon REP
Rep - Fred S. Martin REP
Dem - Steve Berch REP
Rep - Lynn M. Luker REP
Dem - Jake Ellis REP
Rep - Patrick McDonald REP

District: 16

Dem - Grant Burgoyne REP
Rep - LeeJoe Lay REP
Rep - Ryan McDonald REP
Dem - John A. McCrostie REP
Rep - Graham Paterson REP
Dem - Rob Mason REP
Dem - Colin Nash REP
Dem - Geoff Stephenson REP
Dem - George Tway REP
Dem - Barb Vanderpool REP
Rep - Jim Silsby REP

District: 17

Dem - Maryanne Jordan REP
Rep - David L. DeHaas REP
Dem - John Gannon REP
Dem - Randy H Johnson REP
Rep - Anthony Thomas Dephue REP
Dem - Sue Chew REP
Rep - Kevin Rhoades REP

District: 18

Dem - Janie Ward-Engelking REP
Dem - Ilana Rubel REP
Dem - Brooke Green REP
Rep - Steve Simmons REP

District: 19

Dem - Cherie Buckner-Webb REP
Rep - Aaron J. Tribble REP
Dem - Mat Erpelding REP
Rep - Gary Parent II REP
Rep - Mark Patten REP
Dem - Melissa Wintrow REP

District: 20

Rep - Mark Johnson REP
Rep - Chuck Winder REP
Con - Daniel S. Weston REP
Rep - Joe A. Palmer REP
Rep - James Holtzclaw REP

District: 21

Dem - Dawn C. Pierce REP
Rep - Clifford R. "Cliff" Bayer REP
Lib - Joe Evans REP
Dem - Joshua Robinson REP
Rep - Steven C Harris REP
Rep - Thomas E. "Tom" Dayley REP